Warning: Undefined array key "options" in /home/html/fenrisfight.cz/public_html/www/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 93

ŽENSKÁ SEBEOBRANA

tréninky, konzultace a prevence

Téma sebeobrany je velmi komplexní a zahrnuje preventivní okruhy, práci s naší psychikou a mentálním nastavení a konkrétní cvičení. 

Prevence kriminality se dělí na tři okruhy, které zahrnují široké spektrum  procedur – od výchovy a celospolečenských změn až po způsoby přecházení  rizikovým situacím ve všedním životě – přičemž pro nás je podstatný ten poslední, protože to je to co mohu aktivně změnit.

Práce se mentálním nastavením opět zahrnuje několik různých kategorií. Jedná se zejména o poznání a změnu toho, jak náš mozek reaguje na ohrožení a rizikové situace. Geneticky máme v sobě zakódovaný reflex “fight, flight or freeze”, který způsobuje, že v ohrožení někdy zatuhneme (což je reflex např. králíka při spatření dravého ptáka), někdy se v nás probudí agrese a někdy chceme utéct. Porozumění tomu, jak tyto mechanismy pracují je vůbec první krok k tomu, abychom je mohli ovlivnit.

Další část práce s psychikou je o tom, že máme v sobě často různá traumata či problémy, které nejsou zpracované kognitivním centrem a ovlivňují nás – jak v běžném životě, tak v kritické situaci. Práce na duševní vyrovnanosti přispívá k schopnosti nepodlehnout v takové situaci panice a nebýt zahlcen flashbackem a dalšími negativními jevy.

Vlastní trénink je pak synergie mezi pochopením toho, jak naše mysl pracuje s proprioceptivními cvičeními, svalovou pamětí a zvládání stresových reakcí.

Svalová paměť:

Svalová paměť je výsledek vytváření a posilování specifických vzorců neuronové aktivity v mozku, především v bazálních gangliích a mozečku. Opakovaným prováděním pohybů se tyto pohyby stávají “zautomatizovanými” a svalová paměť se posiluje. To znamená, že se vaše tělo naučí reagovat rychle a efektivně na podněty, aniž byste museli přemýšlet o každém kroku.

Propriocepce:

Propriocepce je schopnost vnímat polohu a pohyb vlastního těla. Trénink reflexivních pohybů posiluje schopnost vašeho nervového systému rychle a přesně zhodnotit situaci a přizpůsobit pohyb na základě toho, kde se vaše končetiny nacházejí, aniž byste je museli vizuálně kontrolovat.

Neuromuskulární spojení

Trénink také posiluje spojení mezi nervy a svaly, což umožňuje rychlejší a efektivnější přenos signálů z mozku do svalů.

Amygdala

V tréninku sebeobrany je důležité i zvládání stresových reakcí. Amygdala, která je součástí limbického systému mozku, hraje klíčovou roli při reakci na stres a nebezpečí. Trénink pomáhá zlepšit schopnost rychle reagovat na ohrožení, aniž by došlo k paralyzujícímu strachu.

Trauma

Trauma může být  zakódováno hluboko v podvědomí a může ovlivňovat naše reakce v krizových situacích. Tato nezpracovaná traumata mohou vyvolat silné emocionální reakce, jako jsou flashbacky, panika, nebo dokonce ztráta kontroly. V extrémních případech mohou tyto reakce vést k úplné paralýze nebo selhání během stresové situace. 

Role kognitivního centra:

Kognitivní centrum je zodpovědné za racionální myšlení a rozhodování. Pokud není trauma nebo problém zpracován tímto centrem, může být uložen v limbickém systému – zejména v amygdale, která řídí emoční reakce. To jsou například strach, agrese či zamrznutí.

Flashbacky a jejich dopad:

Flashbacky jsou vzpomínky na traumatické události. Mohou ohrozit vaši schopnost účinně reagovat na nebezpečí.

Podvědomí

Podvědomí je termín používaný v psychologii k popisu části naší mysli, která obsahuje myšlenky, vzpomínky a pocity, které nejsou momentálně propojené s naším kognitivním centrem, ale mohou ovlivňovat naše chování a reakce.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Jak Vám mohu pomoci?