Vycestování s pepřovým sprejem
V tomto článku si rozebereme, kde v zahraničí lze či nelze legálně použít pepřové OC spreje.
Nyní uvedeme jednotlivé země rozdělené do skupin podle toho, zda jsou v nich OC spreje legální, nelegální nebo legální pouze po splnění některých podmínek.
Drženi OC spreje legální od 18ti let:
ČR, Slovensko, Rakousko, Itálie (do 20ml s pojistkou), Litva, Lotyšsko, Polsko, Rusko, Srbsko, Španělsko, Černá Hora (pouze skryté nošení), Ukrajina
Držení OC spreje legální po splnění podmínek:
Německo: legální jsou pouze spreje označené “Na obranu proti zvířatům” – použít takový sprej lze v oprávněných případech i proti lidem. Německo také povoluje MPA certifikované CS spreje.
Francie: lze legálně koupit, může být bez dalšího trestu zabaven policií, držení spreje na veřejnosti nad 100ml je trestáno také pokutou Finsko (je třeba mít licenci, ale i bez licence může být tolerováno),
Maďarsko (legálně jen maximálně 20ml jiného než OC spreje), Rumunsko (legální mimo mhd, kulturní a sportovní akce apod), Švýcarsko (legální po registraci)
Rumunsko: legálně mimo sportovní či kulturní akce, veřejnou dopravu apod.
Držení OC spreje ilegální (pokud nemáte zvláštní policejní/zbrojní licenci či povolení):
Belgie, Dánsko, Řecko, Island, Irsko, Malta, Holandsko, Norsko, Portugalsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Velká Británie
TYPY SPREJŮ
Jaký je rozdíl mezi OC a CS sprejem: Všeobecně lze říci, že OC spreje mají na lidské receptory širší účinek než CS spreje.
OC ( oleoresin capsicum) sprej má jako aktivní látku Kapsaicin, což je aktivní látka obsažená v čili papričkách.
CS (Courson-Stoughton) sprej je chemicky vyráběný slzný plyn používaný do slzných granátů, vodních děl a někdy i do sprejů (aktivní látka chlorobenzalmalononitril).
CN (Phenacyl chloride) starší druhy sprejů, které se přestaly používat pro pomalejší nástup účinku a vysokou toxicitu ( Používá se i nadále a i v některých civilních sprejích, např značka MACE).
zdroj: wikipedie